Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv 2013 > Arşiv 2013

Arşiv 2013

Bu bölümün makaleleri


ABD

Kamu hizmetlerin yeniden başladı (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 6 Kasım 2013
Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Parti arasındaki 16 gün süren bir bilek güreşinden sonra geçici olarak bir anlaşma sağlanıp “shutdown”’a, ABD’deki belirli kamu hizmetlerinin durdurulmasına, şimdilik son verildi. İşlerine geçici olarak son verilmiş olan 800 bin kamu görevlisi, 17 Ekim’de yeniden işbaşı yaptı. (...)


Çözüm süreci, seçim sürecine dönüyor (Siyasetin Gündemi)

Çarşamba 6 Kasım 2013
Seçimin yaklaşmasıyla birlikte çözüm sürecine ilişkin karşılıkla tartışmalar arttı. Kürt hareketinin talepleri en başından beri aynıydı. En öne çıkanları seçim barajında düzenleme yapılması, Kürt siyasetçilerin siyaset yapmalarının önündeki engellerin kaldırılması, ana dilde eğitim ve Abdullah Öcalan’ın dışarısı ile (...)


Patronlar tek tiptir (Gıda)

Çarşamba 6 Kasım 2013
Patronlar inançlı olsun, inançsız olsun, milli ve dini bayramları sevmez. Bunların tek bir inançları var; kâr ve işçiyi çok çalıştırmak. Bayram tatili bitti, her işçi tatilden aynı şekilde yararlanamadı. Özellikle özel sektördeki taşeron işçilerin çoğu tatilden yararlanamadı. Tatil dönüşü iş yoğun, işçi az, (...)


Taleplerimizin arkasındayız (Gıda)

Çarşamba 6 Kasım 2013
Taşınma için aramızda anlaştığımız 300 lira zam talebi için çalışmalar sürüyor. İşçinin çoğunluğu her yılbaşında yapılan sendika eğitim toplantısında bu talebin dile getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu toplantılarda daha önce dile getirdiğimiz sorunlarda kazanımlar olduğu için işçiler umutlu. Taşınma işlemleri devam (...)


Tartışmaya devam (Belediye)

Çarşamba 6 Kasım 2013
İşyerinde yerel seçim tartışılırken, toplu sözleşme de tartışılıyor. Ekimin ilk haftasında sözleşme taslağı üzerinde tartışma ve öneri toplantısı yapıldı. İşçilerin ağırlıklı talebi, tavan ücretinin belirlenmesi ve bunun üzerinden zam yapılması oldu. İkramiyenin dörde çıkarılması, sosyal paketin sözleşmeye yansıtılması (...)


Suriye’de savaşın vahşeti pazarlığı gölgelemiyor (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 6 Kasım 2013
Suriye için düzenlenecek olan 2. Cenevre toplantısı tartışmaları öncesinde ABD’de iki gazetede MİT müsteşarı Hakan Fidan’ı "İrancı" olarak suçlayan yazılar yayınlandı. Hükümet çevreleri, yazıyı çözüm süreciyle ilişkilendirmeye çalıştı ama gerçekte sorun Suriye ile ilgili. Erdoğan’la birlikte ABD’ye de giden Fidan, (...)


Devlet-patron işbirliğiyle sağlıkta vurgun (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 6 Kasım 2013
AKP hükümeti “sağlıkta dönüşüm” adı altında yaptıklarından gurur duyuyor. Her şeyin en iyisini yapmayı bilen “muktedirler” özel hastaneleri de “ücretsiz” hale getirdik derken ikiyüzlü. Sigortası olanların bile özel hastanelerde “ücretsiz” tedavi görmesi imkansız. Sigortasızlar için ise devlet hastanelerinde bile (...)


Leroy Merlin grevi: Emekçiler mücadele etti ve kazandı (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 6 Kasım 2013
Ana şirketi Fransız patrona ait Leroy Merlin, biri Bursa’da diğeri Ankara’da olan ve yaklaşık 400 emekçinin çalıştığı bir AVM. İşyerinde DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikası örgütlü. Sosyal-İş, çoğu iki yıldır zam alamayan Leroy Merlin işçilerinin ücretlerinin enflasyon karşısında yüzde 15’lik bir kayba uğradığı için bu (...)


ODTÜ’de işçiler öğrencilere karşı kışkırtıldı Kentsel dönüşümün arkasında kâr peşinde koşan patronların kârı var! (Başyazı)

Çarşamba 6 Kasım 2013
Ankara Büyükşehir belediyesinin, ODTÜ arazisinden geçen yol inşaatına başlaması ve buna karşı çıkanların, önce belediye işçileri ardından da polis tarafından kovalanmaları, yeni bir inşaat ya da son yılların moda adıyla söylersek “kentsel dönüşüm” çatışmasını başlattı. Ankara’da durum sakinleşse bile daha önce (...)


SM 184 pdf (Sınıf Mücadelesi Sayı : 184 - 4 Ekim 2013)

Çarşamba 16 Ekim 2013
SM 184 pdf alabilirsin


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv  Site yaşamını izle Arşiv 2013   ?