Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Ekonomi kriz batağına gömülmeye devam ediyor

Cumartesi 9 Mart 2019
Türkiye Ekonomisi emekçiler açısından çok zor günler geçiriyor ve görünen o ki zor günlerin devamı kapıda. Enflasyon Enflasyon önceki ay için %20, geçtiğimiz ay içiz %19 olarak açıklandı. Damadın hesabı tuttu çünkü günlük hayatımızda hiç kullanmadığımız ürünlerde hesaplamaya dahil. Gerçekten hayatlarımıza etki (...)


Kâr halk sağlığından daha önemli

Cumartesi 9 Mart 2019
KHK ile akademiden uzaklaştırılan, Gıda Mühendisi Bülent Şık’a, 2018’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi" başlıklı yazı dizisi nedeniyle dava açıldı. Yazı dizisinde, Sağlık Bakanlığı’nın 2011-2016 arasında Kocaeli Dilovası, (...)


Büyükşehir çalışıyor!

Cumartesi 9 Mart 2019
Seçim yaklaştıkça, belediye hizmetleri gündeme geliyor. Çöken binalar nedeniyle sokakta kalan aileler, ulaşım, altyapı hizmetlerinin yetersizliği, kaçak yapılaşma; sorun ve eksikler çok. Şimdi bu sorunlara çözüm önerileri sıralayanlar, koltuklarında otururken, iş yaptıkları patronların kasalarını doldurmakla, (...)


Suriye siyaseti emperyalizmin emirlerinden ibaret

Cumartesi 9 Mart 2019
Emperyalist güçler, Suriye’de savaşı bitip barıştan kazanmaya karar verdi. Bu doğrultuda AKP’nin Suriye siyaseti, bir kez daha yalpalıyor. ABD’nin “güvenli bölge” önerisine karşı olan Erdoğan, şimdi güvenli bölgeyi savunuyor. Esat “yıkılmalı” diyen Erdoğan, bir düzeyde “görüşme sürüyor” dedi. Tüm bunlar, başta (...)


Devletin polis sevdası, kadın düşmanlığı

Cumartesi 9 Mart 2019
Bir polisin, gösterici genç bir kadın öğrenciyi, cinsel tacizle gözaltına alması tepkiye neden oldu. İçişleri bakanı; “... Eğer taciz varsa üzerine ilk biz gideriz... ’Babası FETÖ’den ihraç, kardeşi DHKP-C’li proje kadın’ üzerinden polisi ezmesine müsaade etmeyiz” diyerek, polisi savundu. Oysa bu olay ilk değil; (...)


Tanzim; gıdadaki kâr düzenine bir örtü

Cumartesi 9 Mart 2019
Bursa’da bahçelerden meyve-sebze çalıp, semt pazarında satan 3 kişi jandarma tarafından, suçüstü yakalandı. Artık para, altın değil, sebze hırsızlığı daha kârlı. Açıklanan rakamlara göre son 10 yılda tüm dünyada gıda fiyatı %20 artarken, Türkiye’de artış %200 civarında oldu. Bu büyük artış ve fark, Türkiye’de gıda (...)


İspanya

Kriz zemininde erken seçim

Cumartesi 9 Mart 2019
İspanya başbakanı sosyalist Pedro Sanchez’in bütçesi onaylanmadı. Böylece parlementoyu feshetmeye ve genel seçimi öne alıp 28 Nisanda yapılmasına karar verdi. PSOE (İspanyol Sosyalist İşçi Partisi ve müttefiki Podemos (Yapabiliriz) ile parlementoda azınlıkta olan Izquierda Unida (Birleşik Sol) bu defa (...)


Cezayir

Öfkeyi kamçılayan aday

Cumartesi 9 Mart 2019
Nisanda yapılacak olan seçim için mevcut cumhurbaşkanı Abdelaziz Buteflika’nın beşinci dönem adaylığının açıklanması, kitlelerin isteklerinin dikkate alınmaması, küçümseme, önemsenmeme ve aşağılamanın işareti olup, tüm Cezayir’de öfke patlamasını tetikledi. Açıklamadan birkaç gün sonra, rejime karşı düşmanca (...)


Haiti

Başkana gösterilen tepki nedeniyle ülke felç oldu

Cumartesi 9 Mart 2019
7-18 Şubat arasında Haiti’de hayat neredeyse durdu. Tüm faaliyetler; okullar, ticari işletmeler, ulaşım, kamu ve özel hizmetler, halk pazarları, felç oldu. Kitleler, muhalefet liderlerinin çağrısına uyarak başkent Port-au-Prince ve diğer büyük kentlerde sokağa dökülüp yaşam şartlarının feci şekilde (...)


31 Mart seçimi ve tutumumuz

Cumartesi 9 Mart 2019
Bu seçimin anlamı 31 Mart belediye seçimi, genel seçim havasında. Bunun nedeni Erdoğan’ın, partisinden ve adaylardan çok daha yüksek olan kişisel oy oranının kazanmak için daha etkili olacağını bilmesinden. Erdoğan, kazanmaya götüren yolu izliyor; kitlelere işsizlik, hayat pahalılığı gibi temel sorunların, (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?