Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Siyasilerin derdi seçim, işçi sınıfı ise geçim derdinde

Cuma 1. Şubat 2019
Mart sonunda yapılacak olan belediye seçimleri, başta Erdoğan ve AKP olmak üzere tüm siyasi partilerin birinci gündemi. Ancak milyonların; işçi sınıfının, emekçinin, köylünün gündemi işsizlik ve hayat pahalılığı. İş sayılmayacak yerlerde, asgari ücretle geçici bir işe girmek için on binler sıra bekliyor. (...)


Toplum Yararına Çalışma

Devlet eliyle işçi sömürüsünün yeni biçimi

Cuma 1. Şubat 2019
Zonguldak’ta Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇ) kapsamında 8 ay çalışacak 261 kişilik işe 4 bin 476 kişi başvurdu. Karabük’te aynı 167 kişilik kadroya 2 bin 221 kişi başvurdu. Afşin’de 22 işçi için 350 kişi; Akhisar’da 180 kişilik iş için 480 kişi; Yalvaç’ta 18 kişilik işe 305 kişi başvurdu. Erzincan’da 187 işe (...)


Asgari ücret gerçekten arttı mı?

Cuma 1. Şubat 2019
Türk-İş’in yayımladığı araştırmaya göre yeni asgari ücret açlık ücreti oldu. Dört kişilik aileye göre yapılan çalışma, yoksulluk sınırının 6 bin liraya ulaştığını gösteriyor. Böylece asgari ücret artışının, enflasyon karşısında işçilerin yaşam düzeyinde geçici bir iyileşme bile sağlamadığı ortaya çıktı. Ancak gerçekte (...)


Büyük şirket geri adım attı

Cuma 1. Şubat 2019
İzmir’de kent içi ulaşımda büyük rol oynayan İzban’da grev 29. gününde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasaklandı ve Erdoğan “Bizimle beraber grev denilen olaylar ortadan kalktı” dedi. AKP iktidarı döneminde toplam 16 tane grev yasaklandı. Erdoğan, İzban grevinden CHP’yi sorumlu tuttu. İşçilerin greve çıkmasında (...)


Adana Mutabakatı ve Türkiye-Suriye ilişkileri

Cuma 1. Şubat 2019
Suriye’ye yeni bir askeri operasyon hazırlığı sürerken Erdoğan’ın yakın dostu Putin, Moskova ziyaretinde Türkiye’nin 21 yıl önce baba Esad ile imzaladığı Adana Mutabakatı’nı gündeme getirdi. 2011’den bu yana fiilen uygulanmayan bu anlaşma ile Suriye yönetimi, PKK ve uzantılarının kendi topraklarını kullanarak (...)


Akdeniz’de Kıbrıs sorununa doğal gaz sorunu da eklendi

Cuma 1. Şubat 2019
Kıbrıs sorunu; Türkiye’nin, KKTC’nin “çıkarlarını koruması” için Barbaros sondaj gemisini bölgeye göndermesi ve Fransa Başbakanı Macron’un Güney Kıbrıs’a, Fransız enerji tröstü Total’in çıkarını savunmak için yaptığı “dostça” ziyaret sonrasında yeniden gündemde. Geçtiğimiz yıl doğal gaz sorunu yüzünden Akdeniz’de (...)


Belediye kasasından dini gericilik besleniyor

Cuma 1. Şubat 2019
İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa ettirilmiş, yerine, o zaman çok övülen ancak şimdi yeniden aday bile gösterilmeyen bir AKP’li atanmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açıklanan bütçesi kıyasıya yarışın önemli bir yönünü gösterdi: Belediye bütçesinden toplum yararına yapılan harcamaları, (...)


Sudan

Hayat pahalılığına ve diktatörlüğe karşı yürüyüşler

Cuma 1. Şubat 2019
Sudan’da tüm baskılara rağmen diktatör Ömer Beşir’e karşı yapılan yürüyüşler bir aydan fazladır durmak bilmiyor. Hareket 18 Aralık’ta, ekmek fiyatlarının üç katına çıkarıldığının açıklandığı sabah, açıklamanın hemen ardından Başkent Hartum’a yakın, Nil Nehri’nin karşı kıyısındaki bir milyondan fazla nüfusa sahip (...)


Brezilya

Maden atık barajı çöktü!

Cuma 1. Şubat 2019
Brezilya’nın güneydoğusunda, Brumadinho kentine 10 kilometre mesafede, Vale şirketine ait demir madeninin atık barajı çöktü. 25 Ocak’ta barajdan boşalan zehirli çamurun altında kalan en az 65 kişi öldü, 279 kişi kayıp. Aynı şirketin Samarco madeninde benzer bir felaket 2015’te yaşanmış, 19 kişi ölmüştü. (...)


ABD

Federal bütçe tüm işçilere bir saldırıdır

Cuma 1. Şubat 2019
ABD’de de hükümetin kapalı durumda olduğu (5 Ocak itibarıyla) üçüncü haftaya girerken, yaklaşık bir milyon işçi ya eve gönderiliyor ya da ücretsiz çalışıyor. “Olmazsa olmaz çalışanlar”, yaklaşık 420 bin kişi, ücretsiz çalışıyor. 380 bin kişi ücretsiz izne gönderildi. Hükümetin kapanmasından etkilenen sektörlerdeki (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?