Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Erdoğan MHP’yi büyütüyor, CHP ise İYİ Parti’yi

Cuma 5 Nisan 2019
Belediye seçimlerinin bir sonucu MHP’nin bizzat AKP ve Erdoğan eliyle güçlendirilmesidir. MHP ikiye bölünüp İYİ Parti’nin oluşmasından sonra, Bahçeli uğradığı büyük güç kaybı nedeniyle Erdoğan’a bağlandı. Birkaç ay öncesinde hakaretler yağdırdığı, yalancılık ve ihanetle suçladığı Erdoğan’ı siyaseten yıpratabilecek (...)


Filistin

Protestolar şiddetle bastırıldı

Cuma 5 Nisan 2019
14 ve 19 Mart günleri arasında yüzlerce Filistinli Gazze Şeridi’nde sloganlar atarak yürüdü, sosyal medya üzerinden “Bizler de yaşamak istiyoruz” sloganıyla bağlantı kurdular ve bunu yürüyüşlerinde tekrarladılar. Dar bir bölge olan Gazze’de iki milyon insan yaşıyor. İsrail hükümeti Gazze’ye karşı üç savaş yapıp (...)


Cezayir

Kitlelerin protesto eylemleri rejimi krize sürükledi

Cuma 5 Nisan 2019
22 Mart Cuma günü Cezayir’de çok kötü hava şartlarına rağmen birçok kentte kitlesel protesto yürüyüşleri yapıldı. Bir ay önce 22 Şubat’ta başlayan başkaldırı, Cezayirlilerin deyimiyle “hirak”, gittikçe büyüyor. Kitleler hep birlikte, rejimin seçimleri ileri almayı, ulusal konferans ve Anayasa değişikliğini içeren B (...)


ABD

Biz işçi sınıfı, bir bütünüz

Cuma 5 Nisan 2019
Yüz binlerce erkek, kadın ve çocuk canlarını kurtarmak için kaçıyor ve ABD’ye giriş için çabalıyor. Çoğunluğu Orta Amerika’dan, yani El Salvador, Guatemala ve Honduras gibi dünyadaki en yüksek oranda şiddet yaşanan yerlerinin birkaçından geliyor. Bu göçmenlerin çoğu, yasal yollara başvururlarsa mahkemeye (...)


İflas eden Chavezci siyaset emperyalist manevralarla karşı karşıya

Cuma 5 Nisan 2019
Venezuela ekonomisi 2008’in küresel çöküşünden korunamadı. 2009’da ekonomisi neredeyse %4 küçüldü. Diğer ülke yöneticileri gibi, Venezuela hükümeti de 1998’den 2013’e, Chavezci hareketinin kurucusu Hugo Chavez (1954-2013) başkanlığında, krizin bedelini emekçilerin ödemesi gerektiğini söylüyordu. Chavez, işçilerin (...)


Mart 1919: Komünist Enternasyonal’in Kuruluşu

Cuma 5 Nisan 2019
100 yıl önce, Bolşevik Partisinin daveti üzerine onlarca devrimci parti temsilcisi Moskova’da yeni bir devrimci Enternasyonal kurmak için toplandı. Ekim 1917’de Bolşevikler ilk defa başarılı bir işçi devrimi ile iktidarı ele geçirmişti. Enternasyonalist militanlar mücadelelerini sadece Rusya ile (...)


Emperyalizmin kargaşasına ve kokuşmasına karşı işçi sınıfının mücadele programı

Perşembe 21 Mart 2019
Dünyanın durumuyla farklı bölgelerdeki karışıklıklar arasında derin ve organik bağlar var. Aynı durum emperyalist güçlerin hem ekonomi hem de uluslar arası ilişkileri için de geçerli. Artık insanlık, kendi faaliyetlerinin sonucu olan küresel ısınmaya ve okyanusların adeta çöplüğe dönüşmesi karşısında aciz. Tüm (...)


Kongre metinleri

Cumartesi 9 Mart 2019
Uluslararası ilişkiler Uluslararası ilişkilerde gerginliklerin sürmesi, kapitalist krizin daha da derinleştiğinin bir ifadesi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra büyük güçlerin başroldeki siyasetçileri ve onlara hizmet eden aydınların, önümüzde dönem sakin geçecek deyişi; hatta en aptallarının tarihin (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:249- 8 Mart 2019

Cumartesi 9 Mart 2019
Sınıf Mücadelesi 249. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Ekonomik krizin gölgesinde seçim işsizliği, pahalılığı, hiç bir sorunu çözmeyecek

Cumartesi 9 Mart 2019
Seçim tarihi yaklaştıkça, siyasi parti yetkililerinin ve adayların, seçilmek için söyledikleri tehditler, hakaretler, saçmalıkları ve boş vaatleri, karşılıklı olarak ortaya dökülüyor. AKP, Yozgat yöneticilerinin, “... her fabrika ak partinin, işe biz alırız” sözleri çarpıcı bir örnek. Tanzimi eleştiren CHP (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?