Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Suriye siyaseti emperyalizmin emirlerinden ibaret

Cumartesi 9 Mart 2019
Emperyalist güçler, Suriye’de savaşı bitip barıştan kazanmaya karar verdi. Bu doğrultuda AKP’nin Suriye siyaseti, bir kez daha yalpalıyor. ABD’nin “güvenli bölge” önerisine karşı olan Erdoğan, şimdi güvenli bölgeyi savunuyor. Esat “yıkılmalı” diyen Erdoğan, bir düzeyde “görüşme sürüyor” dedi. Tüm bunlar, başta (...)


Devletin polis sevdası, kadın düşmanlığı

Cumartesi 9 Mart 2019
Bir polisin, gösterici genç bir kadın öğrenciyi, cinsel tacizle gözaltına alması tepkiye neden oldu. İçişleri bakanı; “... Eğer taciz varsa üzerine ilk biz gideriz... ’Babası FETÖ’den ihraç, kardeşi DHKP-C’li proje kadın’ üzerinden polisi ezmesine müsaade etmeyiz” diyerek, polisi savundu. Oysa bu olay ilk değil; (...)


Tanzim; gıdadaki kâr düzenine bir örtü

Cumartesi 9 Mart 2019
Bursa’da bahçelerden meyve-sebze çalıp, semt pazarında satan 3 kişi jandarma tarafından, suçüstü yakalandı. Artık para, altın değil, sebze hırsızlığı daha kârlı. Açıklanan rakamlara göre son 10 yılda tüm dünyada gıda fiyatı %20 artarken, Türkiye’de artış %200 civarında oldu. Bu büyük artış ve fark, Türkiye’de gıda (...)


İspanya

Kriz zemininde erken seçim

Cumartesi 9 Mart 2019
İspanya başbakanı sosyalist Pedro Sanchez’in bütçesi onaylanmadı. Böylece parlementoyu feshetmeye ve genel seçimi öne alıp 28 Nisanda yapılmasına karar verdi. PSOE (İspanyol Sosyalist İşçi Partisi ve müttefiki Podemos (Yapabiliriz) ile parlementoda azınlıkta olan Izquierda Unida (Birleşik Sol) bu defa (...)


Cezayir

Öfkeyi kamçılayan aday

Cumartesi 9 Mart 2019
Nisanda yapılacak olan seçim için mevcut cumhurbaşkanı Abdelaziz Buteflika’nın beşinci dönem adaylığının açıklanması, kitlelerin isteklerinin dikkate alınmaması, küçümseme, önemsenmeme ve aşağılamanın işareti olup, tüm Cezayir’de öfke patlamasını tetikledi. Açıklamadan birkaç gün sonra, rejime karşı düşmanca (...)


Haiti

Başkana gösterilen tepki nedeniyle ülke felç oldu

Cumartesi 9 Mart 2019
7-18 Şubat arasında Haiti’de hayat neredeyse durdu. Tüm faaliyetler; okullar, ticari işletmeler, ulaşım, kamu ve özel hizmetler, halk pazarları, felç oldu. Kitleler, muhalefet liderlerinin çağrısına uyarak başkent Port-au-Prince ve diğer büyük kentlerde sokağa dökülüp yaşam şartlarının feci şekilde (...)


31 Mart seçimi ve tutumumuz

Cumartesi 9 Mart 2019
Bu seçimin anlamı 31 Mart belediye seçimi, genel seçim havasında. Bunun nedeni Erdoğan’ın, partisinden ve adaylardan çok daha yüksek olan kişisel oy oranının kazanmak için daha etkili olacağını bilmesinden. Erdoğan, kazanmaya götüren yolu izliyor; kitlelere işsizlik, hayat pahalılığı gibi temel sorunların, (...)


Yaşasın “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”

Cumartesi 9 Mart 2019
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yaklaştıkça medyada, kadınların sorunlarına ilişkin haberlere kadınlara yönelik pazarlama reklamları eşlik ediyor. Oysa 8 Mart, anneler, babalar ya da sevgililer günü gibi ticari bir gün değil, emekçi kadınların mücadelelerinin, kadınların sorunlarının çözümü, kapitalist (...)


Sarı Yelekliler hareketi hakkında bazı sorular ve cevaplar

Perşembe 7 Şubat 2019
1-Neden Sarı Yelek? Bunun bir öyküsü var mıdır? Evet Sarı Yeleklilerin bir öyküsü vardır. Sarı Yelekliler kitlesi Fransa’nın orta boy ve küçük kentler ve kentlere yakın taşralarda yaşayan insanlardan oluşuyor. Bu kişilerin toplu ulaşım olanaklarından (tren, otobüs veya metro) yararlanma olanağı olmadığı için (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:248- 1 Şubat 2019

Cuma 1. Şubat 2019
Sınıf Mücadelesi 248. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?