Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Tramp ve Kuzey Kore

Emperyalist dünyanın çılgınlığına karşı mücadele

Salı 12 Eylül 2017
ABD başkanı ile Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un arasında bir ağız dalaşı sürüyor. Trump, 25 milyon nüfuslu ülkeyi “ateş altında bırakmakla” tehdit etti, nükleer silah kullanabileceğini belirtti. Kim Jong-un ise ABD’nin Pasifik okyanusundaki Guam adasındaki askeri üsleri bombalamakla tehdit etti. Trump’ın, böyle (...)


Genel seçimlerden sonra Cezayir -II

Salı 12 Eylül 2017
İktidar patronların hizmetinde Patronlar, büyük tüccarlar, büyük toprak sahipleri ve vurguncular, Buteflika’nın iktidarındakinden başka hiçbir dönemde işlerinin bu kadar serpilip geliştiklerini görmedi. Cezayirli patronlara ve Cezayir’de yerleşen yabancı şirketlere yapılan, vergi indirimi gibi avantajlar, (...)


Ya devrim, ya da savaş!

Salı 12 Eylül 2017
Rusya’da Şubat devriminin çarlığı yıkması, Birinci Dünya Savaşı’ndan çekilmesine hemen yol açmadı. Rusya için savaşın bitmesi, Ekim devriminden sonra bolşeviklerin iktidara gelmesiyle mümkün oldu. 1917 Haziran ayında, dönemin Kerensky hükümeti tarafından başlatılan askeri saldırı, Rus devriminin dış politikası ve (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı: 230 4 Ağustos 2017

Pazar 6 Ağustos 2017
Sınıf Mücadelesi Sayı 230. sayıyı buradan indirebilirsiniz.


Emekçilere karşı OHAL sopası kullanılıyor

Pazar 6 Ağustos 2017
Son MÜSİAD toplantısında patronlara seslenen Erdoğan, OHAL’i kullanarak, işçilerin grev yapma tehlikesini önlediklerini söyledi. Ardından patronlara sordu; “OHAL’den niçin şikayet ediyorsunuz, işiniz mi aksadı?” ve ekledi; “Bir sorun yaşayan şahsıma gelsin.” Benzer bir durum, kıdem tazmınatında da yaşanıyor. (...)


Kamuda göstermelik pazarlık

Pazar 6 Ağustos 2017
Kamuda çalışan 3 milyona yakın memuru ve sözleşmeli çalışanı ilgilendiren toplu sözleşme tiyatrosu başladı. Görüşmelerde en etkili olan Memur-Sen maaş zammı yönünden üç seçenek sundu. Tekliflerin en düşüğünde 2018 yılı için en düşük maaş 2.804 (%38.5 zam) en yükseğinde ise 2.886 (%41.59 zam) lira isteniyor. (...)


“Dindar ve kindar nesil” için bir ileri iki geri!

Pazar 6 Ağustos 2017
Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve ortaöğretim derslerinin içeriğini (müfredat) değiştiriyor. Bugünkü değişiklik dahil eğitimdeki düzenlemelerin önemli bir kısmı, Avrupa Birliği ile yapılan görüşmelerde varılan uzlaşmaya bağlı olarak, Avrupa Birliği’nin yöntem, içerik ve para desteğiyle yapılıyor. Elbette hükümet, (...)


CHP’li işçiler “hak” mücadelesinde!

Pazar 6 Ağustos 2017
Şişli Belediyesinde temizlik hizmetleri için ihale yenilendi. Belediye yönetimi, Şişli Belediyesine ait Kent-Yol şirketinin ihaleye girmesine izin vermedi, ihaleyi başka bir ortaklık aldı. On yıldır bu şirkette ve DİSK/Genel- İş’te örgütlü olarak çalışan işçiler, ihalenin iptal edilmesini ve Kent- Yol (...)


Türkiye ve Alman hükümetleri arasındaki gerginlik

Pazar 6 Ağustos 2017
AKP iktidarı, anayasa değişikliği referandumunda, Almanya’daki Türk vatandaşlarının oylarını alıp tehlikeye girmiş “evet” oylarını garantilemek için Türkiye’de yaptığı gibi keyfi davranmak istedi. Alman hükümeti de kendi çıkarlarını savunarak, Erdoğan’ın keyfi uygulamalarına, istediği gibi kampanya yürütmesine izin (...)


Kıbrıs sorunu yine beklemeye alındı...

Pazar 6 Ağustos 2017
İsviçre’de yapılan Kıbrıs çözüm görüşmeleri yine anlaşma olmadan bitti! Rum ve Yunan medyası Türk tarafını ve Türk medyası da karşı tarafı suçluyor. Kıbrıs’taki Rum ve Türk kitlelerini ilgilendiren sorun kendi aralarında görüşülüp iki tarafın kitlelerinin çıkarlarını gözeten bir şekilde çözülmeli! Ancak işin içine başta (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?