Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


İspanya

Kitleler iki milliyetçilik arasında sıkıştı

Pazar 12 Kasım 2017
Katalonya bölgesindeki referandumunun “evet” çıkmasının ardından önce ertelenen, ardından İspanya hükümetinin baskıları sonucu bir anda ilan edilen bağımsızlık kararının etkileri sürüyor. İspanya hükümeti, Katalonya yönetimine el koyduğunu açıkladı, bağımsızlık taraftarı Katalon lider ve bazı bakanları, çıkarılan (...)


Irak-Suriye

IŞİD’ten sonra yeni bölünmeler olur mu?

Pazar 12 Kasım 2017
Cihatçı IŞİD’çıların son kalesi olan Rakka’nın düşmesinden sonra buraları Demokratik Suriye Güçlerinin eline geçiyor. Bu güçlerin milisleri temel olarak Kürt savaşçılarından oluşuyor ve esas destekçileri ABD ordusu. Gerici ve barbar IŞİD’in yenilgisinden sonra bölgedeki kitlelere istikrar sağlayacak bir durum (...)


1917 Ekim Devrimi II

Pazar 12 Kasım 2017
7 Kasım 1917’de (24 ekim) Lenin Petrograd İşçi ve Asker Sovyeti’ne hitaben şunları söyledi: "Yoldaşlar, işçi köylü devrimi başarılmıştır. İşçi-köylü devrimi ne anlama gelir? Burjuvazinin en ufak katılımı olmadan kendi iktidarımıza, Sovyet hükümetine sahip olacağımız anlamına gelir (...) baskı altındaki kitleler, (...)


Bitcoin: Para sanal ama tehlike gerçek

Pazar 12 Kasım 2017
2009’dan beri bir gurup internet kullanıcısı, bir ağ oluşturup bitcoin adında bir sanal para yaratarak, alış veriş veya hizmet değiş tokuşu yapmak için bankalara ve devlet hizmetlerine başvurmuyor. Bu sanal para ile sıradan bir alış veriş yapmak, ekmek almak bile mümkün değil. Buna rağmen, bitcoin büyük ilgi (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:232 - 6 Ekim 2017

Pazar 8 Ekim 2017
6 Ekim 2017 tarihli Sınıf Mücadelesi 232. sayısını buradan .pdf olarak indirebilirsiniz.


“Sıfır tolerans”tan” “sıfır kaza”ya, değişen bir şey yok

Pazar 8 Ekim 2017
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Mayıs-Eylül ayları arasında ‘hedef sıfır kaza’ kampanyası başlatmıştı. Kampanya, artan işçi ölümleriyle gündemden düşmeyen 3. Havalimanı inşaat alanında, süslü bir törenle başlatıldı. İnşaat eksenli kampanyada bakanlık bürokratlarının her şehre 2-3 kez gideceği, işçi (...)


Vergiler ve zamlar işçilerden alıp patronların kasalarını yeniden doldurmak için

Pazar 8 Ekim 2017
Üç bakanın birlikte açıkladığı, önümüzdeki yıl uygulanacak olan vergi artış oranlarını soran gazeteciye başbakan, “MTV müzik televizyonundan mı bahsediyorsunuz? Onunla bizim alakamız yok” diye cevap verdi. Bir gün önce de “ihtiyaç var” diye zammı açıklayan bakanlarını savunmuştu. İki gün geçmeden, cumhurbaşkanı çok (...)


Belediyede rant kavgası

Pazar 8 Ekim 2017
13 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığını yapan Kadir Topbaş’ın “adam yerine konmadığı” gerekçesiyle istifasının ardından, Ankara ve Bursa dahil altı başkanın daha istifasının istendiği medyaya yansıdı. Erdoğan’ın başkanlığı döneminde danışmanlığını yapan, sonra da yerine gelen Topbaş, Refah (...)


İşçilerin birliği, engelleri aşabilir

Pazar 8 Ekim 2017
Ayakkabı fabrikalarında parça başı çalışan işçilere sayacı deniyor. Sayacıların Adana’da ücret zammı talebiyle başlattığı iş bırakma eylemi kısa sürede İstanbul, Konya, Antep ve İzmir’e yayıldı. Sayacılar aynı taleple Manisa, Hatay Antakya ve Bursa’da iş bırakma eylemi yaptı. 10 yıldır aynı ücrete iş (...)


TEOG sözde kalktı... ama sınava devam

Pazar 8 Ekim 2017
1 milyon 200 bin ortaokul öğrencisinin zorunlu olarak girdiği TEOG sınavının, hiçbir açıklama, çalışma, bilgilendirme yapılmadan kaldırıldığı duyuruldu. Eğitim bakanlığı yöneticilerinin TEOG hakkında bilgi veren toplantısının ertesi günü, cumhurbaşkanının “TEOG’a karşıyım” demesi yetti. İşte devlet böyle (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?