Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Emekçiler için bir tuzak

Cuma 6 Nisan 2018
Trump’ın ithal edilen çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulama kararı, CİO sendika konfederasyonu Başkanı Richard Trumka’nın desteğini aldı. Trumka, “hükümetin bu sorunu çözmek için yaptığı çabaları desteklediğini…çelik ihraç eden ülkelerin… ABD’deki emekçilere zarar verdiğini” duyurdu. Buna paralel olarak (...)


Rusya

Seçimde sürpriz olmadı

Cuma 6 Nisan 2018
Putin seçmenlerin %76.7’sinin oyunu alarak yeniden seçildi. Bu durum, Rusya’da demokrasi var anlamına gelmiyor! Aşağıdaki yazı seçimlerden önce yazıldı ve Rusya’nın gerçek durumunu aydınlatması bakımından önemli. Putin hiç risk almadan seçilmeyi garantiye almak istedi ve bu nedenle bazı adaylar devre dışı (...)


Öğrenciler Şiddet Konusunu Gündeme Taşıyor

Cuma 6 Nisan 2018
14 Mart Çarşamba günü, ülkenin her bir yanından Florida Douglas Lisesinde 17 kişinin öldürülmesine tepki olarak düzenlenen protestolara yüz binlerce ortaokul, lise ve üniversite öğrencisi katıldı. Bazı yürüyüşler okul yönetimi tarafından dikkatlice kontrol edilip sadece 17 dakika sürerken bazıları daha uzun (...)


Çin, ABD’nin yerini almakta olan yeni süper güç mü?

Cuma 6 Nisan 2018
Çin Komünist Partisi’nin 19. Kongresi, Xi Jinping’i, hala komünist olduğunu iddia eden Çin’e yakışır, görkemli bir biçimde, beş yıl için tekrar seçti. Batı basınına göre Kızıl İmparator diye nitelendirilmediği zamanlarda, bazen Mao, bazan Deng Xiaoping, bazen de aynı anda ikisiyle birlikte kıyaslanan, yeniden (...)


Diplomaside buzlar eriyor mu?

Cuma 6 Nisan 2018
Kuzey Kore’nin, nükleer silah kullanma yeteneğine sahip olduğunu ispat etmeye çalışmasının esas amacının ABD ile görüşme zeminini yaratmaktı. İkinci Dünya Savaşı sonunda ABD, Japonya’nın teslim olmasını sağlamak için bölgeyi ikiye bölmeye karar verdi. İlki, ABD’nin direk idaresi altında olacak 38’inci paralelin (...)


Suudi Arabistan: Emperyalizmin bir orta direğinin hevesleri

Pazar 18 Mart 2018
Suudi Arabistan Yemen’de iki buçuk yıldır savaş yürütüyor ve bu savaş şu ana kadar on binden fazla kişinin canına mal oldu. Bombardımanlar hiçbir ayrım yapmadan hastaneleri, okulları askeri hedefleri yerle bir ediyor. Örneğin 1 Ocak 2018’de Yemen’in batısında bulunan El-Hudeyde kentindeki bir petrol (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:237 - 3 Mart 2018

Perşembe 15 Mart 2018
Sınıf Mücadelesi 237. sayıyı buradan pdf olarak indirebilirsiniz.


“Zeytin Dalı” can alıyor

Perşembe 15 Mart 2018
Hükümetin emriyle Suriye’deki askeri birlikler, Suriye rejimine bağlı güçlerin Afrin’e girişine engel olmaya çalışıyor. Askeri harekat güvenlik gerekçesiyle yapılıyorsa, bölgenin Suriye rejiminin denetimine girmesine neden engel olunuyor? Suriye rejimi Rusya’nın kontrolünde, Rusya ise Türkiye’nin Suriye’deki (...)


Şeker işçilerinin mücadeleden başka yolu yok

Perşembe 15 Mart 2018
Devlete ait 25 şeker fabrikasının 14’ünü özelleştirme çalışmasının başlaması, muhalefetin karşı çıkma siyaseti nedeniyle tartışma konusu oldu. Şeker fabrikalarında 5.778 kadrolu, 2.750 geçici 10 bin taşeron olmak üzere toplam 18 bin işçi çalışıyor. Özelleştirme kararı her şeyden önce, bu işçileri ve ailelerini (...)


Üçüncü havalimanı inşaatında yaşanan ölümcül kazalar ve gerçekler

Perşembe 15 Mart 2018
Evrensel gazetesinde çıkan haberler, medyada reklamı yapılan üçüncü havalimanının gerçeklerini ortaya koydu. Hükümet yetkilileri inşaatta 400 değil sadece 27 işçinin, iş kazası sonucu öldüğünü iddia etmişti. Bir CHP milletvekili, 400 işçinin hayatını kaybettiğini ve bu ölümlerin işçilerin ailelerine para verilerek (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?