Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Brezilya

Maden atık barajı çöktü!

Cuma 1. Şubat 2019
Brezilya’nın güneydoğusunda, Brumadinho kentine 10 kilometre mesafede, Vale şirketine ait demir madeninin atık barajı çöktü. 25 Ocak’ta barajdan boşalan zehirli çamurun altında kalan en az 65 kişi öldü, 279 kişi kayıp. Aynı şirketin Samarco madeninde benzer bir felaket 2015’te yaşanmış, 19 kişi ölmüştü. (...)


ABD

Federal bütçe tüm işçilere bir saldırıdır

Cuma 1. Şubat 2019
ABD’de de hükümetin kapalı durumda olduğu (5 Ocak itibarıyla) üçüncü haftaya girerken, yaklaşık bir milyon işçi ya eve gönderiliyor ya da ücretsiz çalışıyor. “Olmazsa olmaz çalışanlar”, yaklaşık 420 bin kişi, ücretsiz çalışıyor. 380 bin kişi ücretsiz izne gönderildi. Hükümetin kapanmasından etkilenen sektörlerdeki (...)


Venezüella

ABD’nin desteklediği bir darbe girişimi

Cuma 1. Şubat 2019
23 Ocak’ta Venezüella 1958’de bir halk ayaklanması ile devrilen Marcos Perez Jimenez askeri diktatörlüğünün yıkılmasının yıl dönümünü kutluyordu. Bu yıl Başkent Karakas’ta iki kutlama yürüyüşü yapıldı: birisi Chavez’ci Nicolas Maduro rejimini destekleyenlerin, diğeri ise muhaliflerin. Ulusal Meclis başkanı Juan (...)


Gericiliğe karşı proletaryanın siyasi uyanışı gerekli

Cuma 1. Şubat 2019
Bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, aşırı sağa ve gericiliğe yönelim görülüyor. Son günlerde ise Bolsonaro’nun seçim zaferiyle görüldü. Brezilya’da uzun yıllar, emperyalizm ve ayrıcalıklı yerel büyük burjuvazi ile toprak ağalarına, yani küçük bir azınlığa hizmet eden bir askeri diktatörlük hükmetti. Aşırı sağcı, (...)


Oxfam raporu: Dünyanın serveti birkaç kişinin ellerinde

Cuma 1. Şubat 2019
En zengin 26 milyarderin serveti, dünyanın en yoksul 3.8 milyar insanınkine eşit. Bu iğrenç gerçeklik ONG Oxfam tarafından açıklandı ve bu da kapitalizmin ne kadar cani ve asalak bir düzen olduğunu çok iyi özetliyor. 2008 krizi dünya genelinde üretimin gerilemesi, işsizliğin ve yoksulluğun fırlamasıyla (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:247- 5 Ocak 2019

Pazar 6 Ocak 2019
Sınıf Mücadelesi 247. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Asgari ücret zammı hayat pahalılığının çok gerisinde

Pazar 6 Ocak 2019
Asgari ücret artışını medyada bu şekilde duyuran haber sitesi, tepki üzerine haberi sildi. Tüm diğer ülkeleri dolar ile gösterip Türkiye’de lira verip göz boyamasının dikkatlerden kaçacağını düşünmüş olmalı. Bu çarpıcı örnek asgari ücrete ilişkin gerçeği anlatıyor. Artışa karşın asgari ücretin dolar karşılığı (...)


İşçinin karşısında AKP-CHP birliği

Pazar 6 Ocak 2019
İzmir’de her gün 500 bin insan taşıyarak kent içi ulaşımı sağlayan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD Genel Müdürlüğünün yarı yarıya ortak kuruluşu olan İZBAN’da 10 Aralıktan bu yana grev var. İşyerinde örgütlü Türk İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası üyesi işçiler, grev öncesinde TCDD yönetiminin verdiği son teklifi (...)


YHT kazası; insan değil para önemli

Pazar 6 Ocak 2019
Ankara’daki YTH kazasının, hattın sinyalizasyon sistemi yapılmadan kullanılmasından kaynaklandığı açık. Ulaştırma bakanı bu nedenle kazanın hemen ikinci günü “sinyalizasyon demiryolları için olmazsa, olmaz değil” diye açıklama yapmıştı. Bu açıklama, hattın açılışını 24 haziran seçimine yetiştirmek için güvenliği (...)


Önce sipariş, sonra fabrika

Pazar 6 Ocak 2019
Askeri ana bakım fabrikasının işletme hakkının 25 yıl özelleştirilmesi kararına karşı Harb-İş ve Türk-İş, 714’ü işçi olmak üzere 927 personelinin iş güvencesi için üzüntü açıklaması yapınca, medyada hemen bir kampanya başladı; fabrikanın modernizasyonu için yapıldığı söyleniyor. Önümüzde yaşanacakları tahmin etmek zor (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?