Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


ABD

Biz işçi sınıfı, bir bütünüz

Cuma 5 Nisan 2019
Yüz binlerce erkek, kadın ve çocuk canlarını kurtarmak için kaçıyor ve ABD’ye giriş için çabalıyor. Çoğunluğu Orta Amerika’dan, yani El Salvador, Guatemala ve Honduras gibi dünyadaki en yüksek oranda şiddet yaşanan yerlerinin birkaçından geliyor. Bu göçmenlerin çoğu, yasal yollara başvururlarsa mahkemeye (...)


İflas eden Chavezci siyaset emperyalist manevralarla karşı karşıya

Cuma 5 Nisan 2019
Venezuela ekonomisi 2008’in küresel çöküşünden korunamadı. 2009’da ekonomisi neredeyse %4 küçüldü. Diğer ülke yöneticileri gibi, Venezuela hükümeti de 1998’den 2013’e, Chavezci hareketinin kurucusu Hugo Chavez (1954-2013) başkanlığında, krizin bedelini emekçilerin ödemesi gerektiğini söylüyordu. Chavez, işçilerin (...)


Mart 1919: Komünist Enternasyonal’in Kuruluşu

Cuma 5 Nisan 2019
100 yıl önce, Bolşevik Partisinin daveti üzerine onlarca devrimci parti temsilcisi Moskova’da yeni bir devrimci Enternasyonal kurmak için toplandı. Ekim 1917’de Bolşevikler ilk defa başarılı bir işçi devrimi ile iktidarı ele geçirmişti. Enternasyonalist militanlar mücadelelerini sadece Rusya ile (...)


Emperyalizmin kargaşasına ve kokuşmasına karşı işçi sınıfının mücadele programı

Perşembe 21 Mart 2019
Dünyanın durumuyla farklı bölgelerdeki karışıklıklar arasında derin ve organik bağlar var. Aynı durum emperyalist güçlerin hem ekonomi hem de uluslar arası ilişkileri için de geçerli. Artık insanlık, kendi faaliyetlerinin sonucu olan küresel ısınmaya ve okyanusların adeta çöplüğe dönüşmesi karşısında aciz. Tüm (...)


Kongre metinleri

Cumartesi 9 Mart 2019
Uluslararası ilişkiler Uluslararası ilişkilerde gerginliklerin sürmesi, kapitalist krizin daha da derinleştiğinin bir ifadesi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra büyük güçlerin başroldeki siyasetçileri ve onlara hizmet eden aydınların, önümüzde dönem sakin geçecek deyişi; hatta en aptallarının tarihin (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:249- 8 Mart 2019

Cumartesi 9 Mart 2019
Sınıf Mücadelesi 249. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Ekonomik krizin gölgesinde seçim işsizliği, pahalılığı, hiç bir sorunu çözmeyecek

Cumartesi 9 Mart 2019
Seçim tarihi yaklaştıkça, siyasi parti yetkililerinin ve adayların, seçilmek için söyledikleri tehditler, hakaretler, saçmalıkları ve boş vaatleri, karşılıklı olarak ortaya dökülüyor. AKP, Yozgat yöneticilerinin, “... her fabrika ak partinin, işe biz alırız” sözleri çarpıcı bir örnek. Tanzimi eleştiren CHP (...)


Ekonomi kriz batağına gömülmeye devam ediyor

Cumartesi 9 Mart 2019
Türkiye Ekonomisi emekçiler açısından çok zor günler geçiriyor ve görünen o ki zor günlerin devamı kapıda. Enflasyon Enflasyon önceki ay için %20, geçtiğimiz ay içiz %19 olarak açıklandı. Damadın hesabı tuttu çünkü günlük hayatımızda hiç kullanmadığımız ürünlerde hesaplamaya dahil. Gerçekten hayatlarımıza etki (...)


Kâr halk sağlığından daha önemli

Cumartesi 9 Mart 2019
KHK ile akademiden uzaklaştırılan, Gıda Mühendisi Bülent Şık’a, 2018’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi" başlıklı yazı dizisi nedeniyle dava açıldı. Yazı dizisinde, Sağlık Bakanlığı’nın 2011-2016 arasında Kocaeli Dilovası, (...)


Büyükşehir çalışıyor!

Cumartesi 9 Mart 2019
Seçim yaklaştıkça, belediye hizmetleri gündeme geliyor. Çöken binalar nedeniyle sokakta kalan aileler, ulaşım, altyapı hizmetlerinin yetersizliği, kaçak yapılaşma; sorun ve eksikler çok. Şimdi bu sorunlara çözüm önerileri sıralayanlar, koltuklarında otururken, iş yaptıkları patronların kasalarını doldurmakla, (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?