Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


ABD

Kapitalizm tarafından avlanan gençler: Mücadele yeni kapılar açabilir

Cuma 3 Ocak 2020
Günümüzde, eskiye kıyasla daha fazla yetişkin yaştaki insan, ebeveynleri ya da onların ebeveynleri ile yaşıyor. 2018 yılında yapılan Pew (bağımsız bir araştırma kurumu) çalışmasına göre, 25-29 yaş arası nüfusun üçte biri hala ailelerinin evinde yaşıyor. Bu oran, sözü geçen istatistiğin araştırılmaya başlandığı (...)


Fransa’da emeklilik yasasına karşı genel grev ve eylem

Cuma 3 Ocak 2020
Fransa’da kamu sektöründe ve toplu taşımacılıkta 52 yaşında emekli olma hakkı ve normal bir emeklilik maaşı kazanılmıştı. Macron hükümeti bunları sıfırlamak için 2 yıldan beri proje ve plan hazırladı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı… Emeklilik yasalarına karşı 5 Aralık’ta başlayan genel grev belli ki büyük (...)


2019’un kitle eylemi ve isyanların 2020’de başarıya ulaşmaları ümidiyle… Yeni yılımız kutlu olsun!

Cuma 3 Ocak 2020
Kapitalizmin 1976’da başlayıp giderek büyüyen küresel ekonomik krizi, 2019’da artık dayanılmaz ve kabul edilemez bir seviyeye tırmandı. Bunamış ve bir canavara dönüşen kapitalist sistem, dünyadaki sonsuz zenginliklere, biriken milyarlara, tarım üretimine ve olanaklarına rağmen (tarımın şu haliyle bile 12 milyar (...)


Faizler en düşük seviyelere indi: Kapitalizmin asalaklığının zirve yapışı

Cumartesi 7 Aralık 2019
ABD ekonomisinin her taraftan gelen tehditler karşısında gerileme sürecine gireceğini göstermesi üzerine ABD Merkez Bankası FED, 30 Ocak Çarşamba günü yönlendirici faiz oranlarını donduracağı sözünü verdi. FED, mali piyasalara erişimin kolaylaşması için 2019’da faiz oranının %2.5 ile sınırlı kalacağını, yani son (...)


Sınıf Mücadelesi 258. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz

Cumartesi 7 Aralık 2019
Sınıf Mücadelesi 258. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz


Ekonomik kriz tüm toplumu beraberinde yıkıma doğru sürüklüyor Gidişatı durdurmak için mücadeleden başka seçenek yok

Cumartesi 7 Aralık 2019
Ekonominin binde 9 oranında büyümesi, iktidara mensup siyasiler, özellikle damat bakan ve iktidarı destekleyen patronlar için övünme bahanesi oldu. Damat bakan, yıl sonunda %5 olan tahminin gerçekleşeceğini açıladı; önemi yok zaten onu fazla takan da yok. Üretim düşerken, siparişler azalırken, tüketim dibe (...)


Asgari ücretin ardındaki gerçekler

Cumartesi 7 Aralık 2019
Asgari ücretin belirlenme süreci Türk-İş genel kuruluna denk geldi. İşçi temsilcisi olan Türk-İş Genel Başkanı, “Yaşam maliyeti 2 bin 578 lira... yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız” diyor. Bu rakam %27.6 zam demek. Yeniden aday olmasına rağmen sendika bürokratı, bu yıl fazla esip gürleyemiyor, çünkü (...)


Patronlara değil ceza, üstüne para verilecek

Cumartesi 7 Aralık 2019
“... işçi sağlığı ve güvenliği konusunda güvenilir ve çevreye saygılı, .... ileriyi hedefleyen bir şirket olacağız.” Afşin Elbistan santralını 2013’te 2 milyar 248 milyor dolara, bacasına filtre taktırma şartıyla satın alan Çeliker Enerji’nin gösterişli internet sitesinde bunlar yazılı. Bir aile şerketi olan (...)


Şehir hastaneleri gerçeği

Cumartesi 7 Aralık 2019
Türkiye’de ilk ihalesi 2011 yılında yapılan şehir hastanelerinin altında yatan ana neden; AKP iktidarının inşaata dayalı büyüme stratejisinde kendi yandaş sermaye grubuna emekçilerden kesilen vergilerden düzenli pay aktarırken, kamusal sağlığa erişimi zorlaştırarak emekçileri özel sağlık sisteminin kucağına (...)


Kadınlar, şiddete övgünün pençesinde

Cumartesi 7 Aralık 2019
Kadına yönelik şiddeti önleme gününde yürüyen kadınlar, polis şiddetine maruz kaldı. Valisinden bakanına, tüm yetkililer, polisi savundu; küçük bir kadın gurubunun polise karşı şiddete başvurduğu gerekçesini ileri sürdüler. Böylece en yetkililerden, kadın suçlu, suçlu ise mağdur ilan edildi. Tüm bunlar; daha sene (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?