Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv 2015 > Sınıf Mücadelesi Sayı : 202 - 3 Nisan 2015 > Sınıf Mücadelesi Sayı : 202 - 3 Nisan 2015

Sınıf Mücadelesi Sayı : 202 - 3 Nisan 2015

Bu bölümün makaleleri


CHP’nin kitlelere yönelik seçim stratejisi (Siyasetin Gündemi)

Çarşamba 8 Nisan 2015
CHP son günlerde parti içinde ön seçim, Kılıçdaroğlunun IMF’nin üst bürokratlarından olan, 2001 yılından önce bir dönem ekonomiden sorumlu bakanlık yapan ve özellikle de dünya sermayedarlarının beyin takımından olmakla bilinen Kemal Derviş ile görüşmesini ön plana çıkararak demokratik, ciddi, güvenilir ve dünya (...)


Yemen

Milislerin kaosa sürüklediği ülke (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 8 Nisan 2015
20 martta Yemen’in başkentinde yoğun kalaba­lığın bulunduğu iki camiye karşı 4 intihar saldırısı düzenlendi, 142 kişi öldü ve 350 kişi yaralandı. Saldırı, İŞID (yeni adıyla DEAŞ) tarafından Şiilere karşı yapılan saldırı ülkedeki iç savaşın son örneği. Yemen de kendi “Arap baharını” yaşadı. Tunus, Mısır veya (...)


Irak:

Dünkü düşman bugün müttefik (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 8 Nisan 2015
Tikrit kentinde İŞID’e karşı resmi Irak hükumeti güçlerinin katıldığı askeri harekat sürüyor. Bu harekat, Irak’ın ikinci büyük kenti olan ve 2014 yazından beri İŞID’in elindeki Musul’a karşı sürdürülecek. Hükumet güçleri, savaştan zaferle çıksa da, Irak’taki kitleler milislerin teröründen kurtulamayacak. İŞID’in (...)


70 yıl önce Şubat 1945

Yalta Konferansı; devrim korkusu ve dünyanın paylaşılması (Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Çarşamba 8 Nisan 2015
4 - 11 Şubat 1945 günleri arasında ABD Başkanı Roosevelt, İngiltere Başbakanı W. Churchill ve SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) yöneticisi Stalin, savaşın sonuna yaklaşıldığı bir ortamda, Yalta’da (Kırım) Avrupa’nın kaderini tayın etmek için bir araya geldi. Bu konferans, savaş esnasında yapılan (...)


Suriye

4 yıldır süren savaş kitleler için büyük bir felaket (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 8 Nisan 2015
4 yıl süren bir savaştan sonra kitleler bir yandan Şam ve büyük kentleri denetim altında tutmaya devam eden diktatör Başar el Esad’ın ordusu ve diğer yandan ise ülkenin diğer bölgeleri farklı İslamcı gruplar arasında adeta eziliyor. Bu gruplar da bazen herkes kendi hesabına bazen de biri birlerine karşı hareket (...)


24 Nisan 1915: Anadolu Ermenilerinin katli (Tarihten... Tarihten... Tarihten...)

Çarşamba 8 Nisan 2015
Ermenilere yönelik “Tehcir” veya “soykırım” tartışmasından öte savaşın ve milliyetçi burjuva siya­setçilerin ne kadar vahşi olabileceğini hatırlamak gerekiyor. Katliamı başlatan kararı alan İttihat ve Terakki hükumetinin içişleri bakanı Talat, Almanya’da sürgünde yazdığı kitabında, Kürt aşiretleri sorumlu tuttu. (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv  Site yaşamını izle Arşiv 2015  Site yaşamını izle Sınıf Mücadelesi Sayı : 202 - 3 Nisan 2015   ?