Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv 2013 > Arşiv 2013

Arşiv 2013

Bu bölümün makaleleri


Hak ihlalleri sürüyor, mücadeleden başka yolumuz yok (Belediye)

Salı 9 Temmuz 2013
İşveren sendika içindeki tartışmalardan yararlanarak, işyerinde keyfiyetini ve işçi haklarını geriletmeyi sürdürüyor. Bir yanda kadrolu işçilerin alacakları birikti diğer yanda taşeron işçisinin ücreti gecikiyor. Kadrolu işçinin ikramiye ve diğer sosyal hakları sürekli geciktiriliyor. Yönetimin para yok demesi (...)


Borsa bahane patronların kârı şahane! (Emekçinin Gündemi)

Salı 9 Temmuz 2013
Hürriyet gazetisinin hafta sonu yayınladığı bir ekte son 10 yılda, borsaya yatırılan bin liranın, %20 getiri ile beşe katladığını yazdı. Buna göre dünyanın en karlı ikinci borsası olan İstanbul borsasına 2002’de bin lira yatıran biri, 2012’de 5.004 lira aldı. Eğer para İngiliz sterlini, euro veya dolar ise bu para (...)


AKP hükümetinin emekçiler aleyhine çevirdiği dolaplar

Patronlar emekçilerin güvenliğini ilgilendiren yasa maddelerini uygulamak istemiyor (Emekçinin Gündemi)

Salı 9 Temmuz 2013
Medya ve genel olarak kamuoyu Gezi Parkı olaylarına odaklanmış olduğu bir ortamda hükümet bunu fırsat bilerek 7 milyon emekçiyi, özellikle can güvenliği konusunda, ilgilendiren yasaları uygulamamak için dolaplar döndürüyor. Evet, AKP hükümeti Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği için elinden gelen her şeyi yaptığını (...)


Mücadeleye devam, İşçiler, gençler, Kürt halkı ve tüm ayaklar, baş olmak için (Başyazı)

Salı 9 Temmuz 2013
Gezi parkında daha fazla özgürlük ve demokrasi isteyen gençler, bir araya geldikleri her yerde seslerini yükseltmeye devam ediyor. Ölenler, yaralananlar ve tutuklular için yapılan protestolarda, mezuniyet töreninde, at yarışında, spor karşılaşmalarında, konserlerde. Her fırsatta, Gezi parkı hatırlatılıyor, (...)


Kitleler hükümete geri adım attırdı, Dize getirmek için örgütlenmeliyiz (Başyazı)

Cuma 7 Haziran 2013
Taksim’de Gezi Parkı’nda yapılması düşünülen inşaata karşı başlayan protestolar, artık başka bir niteliğe büründü. Taksim meydanında en çok “hükümet istifa” diye haykırılması bunu yeterince anlatıyor. Gösteriler, neredeyse tüm illere yayıldı, neredeyse bir haftadır sürüyor ve on binleri aşıp yüz binlere dayandı. (...)


SM 180 pdf (Sınıf Mücadelesi Sayı : 180 - 7 Haziran 2013)

Perşembe 6 Haziran 2013
SM 180 pdf alabilirsin


Fransa / PSA Aulnay-sous-Bois:

Dört ay süren grevden sonra yönetim geri adım atmak zorunda kaldı ( Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Çarşamba 5 Haziran 2013
PSA’nın Aulnay’deki grevcileri 17 Mayıs Cuma günü, 16 Ocak tarihinde başlayan grevi askıya alma kararı aldı. Hala grevde olan iki sendika, CGT ve CFDT’den greve son verme kararını içeren bir protokolü imzalamalarını istediler. Bu protokol uyarınca, “işle ilgili ağır hata” gerekçesiyle ama aslında grev (...)


Yunanistan

Tarım işçilerine ırkçı saldırı (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 5 Haziran 2013
18 Nisan’da Peloponez bölgesinde (Mora yarımadası) çilek tarlalarında çalışan 160 Bengaldeşli tarım işçisinin, üç aydır ücret ödenmediği için yapmak istedikleri protestoya saldıran üç şef silahla en az 29 kişiyi yaraladı. Bu olay büyük tepki yarattığı için 400 hektarlık çilek tarlası sahibi ve saldırganlar (...)


Yunanistan

İğrenç bir kanun daha (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 5 Haziran 2013
Yunanistan Parlamentosu, 28 Nisan gecesi, geç saatlerde, Troyka’nın (Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği ve IMF’nin) dayattığı idari ve mali kararlar içeren bir yasayı daha onayladı. Buna göre memur sayısı, bu yıl 4 bin olmak üzere, 2014 yılı sonuna kadar 15 bin olacak şekilde azaltılacak. Yürütülen bir (...)


Suriye - İsrail

İç savaştan bölgesel savaşa doğru mu? (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 5 Haziran 2013
İsrail askeri hava kuvvetleri, son 4 ay içerisinde üçüncü defa Suriye’ye saldırı düzenleyip bazı tesisleri bombalayarak onlarca kişinin ölümüne yol açtı. Geçmişte defalarda olduğu gibi, İsrail hükümeti, saldırının gerekçesi olarak Suriye’nin Lübnan’daki Hizbullah’a silah sağlanmasını gösterdi. Diğer yandan (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv  Site yaşamını izle Arşiv 2013   ?