Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv 2013 > Arşiv 2013

Arşiv 2013

Bu bölümün makaleleri


Düzen sıkıştıkça devlet şiddeti artıyor (Başyazı)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
Son haftalarda dövizin yükselişini ve liranın değer kaybını durdurmak isteyen hükümet, çareyi faizleri yükseltmekte buldu. Başbakan, bizzat kendi emriyle Merkez Bankası’nı “faiz lobisi”nin başına getirdi. Ancak bu da çözüm olmadı. Sonuçta hem döviz yüksek, hem de faiz. Hükümet çaresiz çünkü olup bitenler, (...)


SM 181 pdf (Sınıf Mücadelesi Sayı : 181 - 5 Temmuz 2013)

Salı 9 Temmuz 2013
SM 181 pdf alabilirsin


Nelson Mandela ırkçılığa karşı mücadelenin sembolü ve Güney Afrika burjuvazisinin geçiş aleti (Güncel… Güncel… Güncel…)

Salı 9 Temmuz 2013
Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) eski önderi ve 1994-1999 yılları arasında Cumhurbaşkanı olan Mandela çok ağır hasta. Mandela birçok kişi için Güney Afrika nüfusunun büyük bir çoğunluğunu oluşturan siyah kitlelerin azınlıktaki beyaz burjuvazinin hakimiyetine karşı yapılan 40 yıllık mücadelenin sembolü. Sadece (...)


İsyanı fabrikalara, işyerlerine yaymalıyız ( Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Salı 9 Temmuz 2013
Gezi parkında, ağaçların ve parkın kendisinin korunması için bir avuç gencin başlattığı mücadele, bir anda tüm ülke çapında isyana dönüştü. Ankara’ya işlerini korumak için toplanan TEKEL işçilerine de benzer şekilde polis saldırıp dağıtmak istemiş ama tam tersi olmuştu. Polisin ve zabıtanın çekildiği Taksim, o dönemin (...)


Brezilya

Ulaşım ücretlerine ve daha birçok şeye karşı isyan (Uluslararası Gündem)

Salı 9 Temmuz 2013
Brezilya’nın başlıca şehirlerinde 17 Haziran akşamında hükümeti protesto etmek için sokaklara inenlerin sayısı, 1992’de yolsuzluğa bulaşmış başkan Fernando Collor’un istifasını sağlayan göstericilerden daha fazlaydı. Rio’da 100 bin, Sao Paulo’da 60 bin ve Porto Alegre, Bahia, Braisilla gibi şehirlerde de yüz (...)


İran

Ruhani, “reformcu” mu “Ayetullah”cı mı? (Uluslararası Gündem)

Salı 9 Temmuz 2013
14 Haziran’da İran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turdan Ayetullah (molla) Hasan Ruhani kazandı. Böylece 2005 yılından beri iktidarda olan Ahmedinejat’ın yerine “ılımlı” olarak sunulan biri geçmiş oldu. Seçim, 2009’da reformcu aday Musevi’nin kaybettiği ve Ahmedinejat’ın kazandığı seçimin bir rövanşı (...)


Katar

Suriye’deki iç savaş ve doğalgaz üzerine oynanan oyunlar (Uluslararası Gündem)

Salı 9 Temmuz 2013
Resmi görüşe göre Fransa ile Katar, Beşar Esad’a karşı Suriye muhalefetini desteklemek için ayın saflarda yer alıyorlar. Katar ve Suudi Arabistan muhaliflere, özellikle de İslamcı muhaliflere, silah yardımı yapmak için hiç de zaman kaybetmediler. Bu tutumda Allah sevdasının bir etkisi olabilir ama esas nedenin (...)


“Çözüm” diyen hükümet, düğüm atıyor (Siyasetin Gündemi)

Salı 9 Temmuz 2013
Karakol inşaatını protesto edenlere askerlerin açtığı ateş sonucunda bir genç öldü, dokuzu ağır olmak üzere yaralananlar oldu. Böylece “çözüm süreci”nden bu yana, asker bir genci öldürdü. Gerilim daha önce başlamıştı ve Kürt illerinde artan protestolara karşı uygulanan polis şiddeti neredeyse, eskiye döndü. BDP (...)


İşyerinde Gezi tartışmaları (Gıda)

Salı 9 Temmuz 2013
İzinim bitti işbaşı yaptım sessizce çalışıyorum. Bir arkadaş siyasi konuşmanın yasaklandığını söyledi. Müdür ben izindeyken ne olmuşsa gezi eylemine katılanlara “koyun sürüsü” demiş. Gençler, tepkilerini göstermek için “koyun sürüsüyüz” diye ortaya laf attıklarında şef araya girip “koyun sürüsünden huylanmayın (...)


Bunlardan bir şey olur, oluyor (Gıda)

Salı 9 Temmuz 2013
Fabrikadaki işçilerin çoğunluğu AKP taraftarı. O nedenle de gezi olaylarını başbakanın söyledikleriyle açıklayıp tekrarlıyorlar. Destekçiler ise susmayı tercih ediyor. Oysa patronun geçen ay bizlere uygulamaya çalıştığı dayatma ile başbakanın yaptığı aynı. Bizler mücadele ettik ve kazanmasını bildik. Bunun için (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv  Site yaşamını izle Arşiv 2013   ?