Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv 2013 > Arşiv 2013

Arşiv 2013

Bu bölümün makaleleri


Brezilya

Başarılı bir genel eylem günü (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
11 Temmuz günü, Haziran ayında toplu ulaşım zamlarına karşı yapılan eylemlerden sonra sendika konfederasyonları grevler ve yürüyüşler şeklinde bir günlük genel eylem çağrısında bulundular. Bu çağrıya olumlu yanıt verildi: Milyonlarca emekçi greve katıldı ve bu katılım sadece kamu sektörü ile sınırlı değildi. (...)


ABD

Bir siyahi gencin katilinin serbest bırakılması (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
Florida’da Cumartesi (13 Temmuz) akşamı bir siyahi lisesli genç T. Martın’ı öldüren 29 yaşındaki beyaz G. Zimmerman’ın savcı jürisi tarafından serbest bırakılmasına tepki olarak birçok kentte protesto yürüyüşleri yapıldı. Bu adaletsizlik karşısında siyahiler arasında gelişebilecek bir isyandan korkan hükümet (...)


ABD

Detroit kapitalizm tarafından iflasa sürüklendi (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
Detroit’in yöneticileri, şehrin dört aydan bu yana iflas halinde olduğunu duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri’nde altmış kadar yerel topluluk daha önce iflasını açıklamıştı ancak bu kadar önemli bir şehrin iflasını açıklaması bir ilk. Zenginliği biriktiren dev hissedarlar ve finans çevreleri sayesinde kitleler (...)


Çözüm sürecinde bir ileri iki geri (Siyasetin Gündemi)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
PKK militanlarının büyük bir kısmı Türkiye sınırından çekildi. Hükümetin şimdiye kadar “demokratikleşme” dediği hukuki, siyasi adımları atması, eğitim sistemine yönelik ciddi değişikler yapması gerekiyordu. Ancak AKP herhangi bir adım atmadığı gibi üstü örtük bir şekilde hem tutuklamalara hem de Güneydoğu’da karakol (...)


Not ( Gıda)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
Geçen sayıda bu işyerinin haberinde, “Müdür ben izindeyken ne olmuşsa gezi eylemine katılanlara “koyun sürüsü” demiş” cümlesindeki, “gezi eylemine katılanlara” ifadesi “gezi eylemine katılmayanlara” olacaktı. Yanlışlıktan dolayı özür dileriz.


Her ay ramazan olsa ( Gıda)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
Ramazan ayı bizim için daha rahat. İşimiz azalıyor, erken bitiriyor ve akşam erken çıkabiliyoruz. Ancak ramazan bittiğinde, bizden acısını çıkaracaklar. Çünkü işyerinde az işçiyle çok iş yapmaya devam ediyoruz. Ramazan boyunca daha çok yemek iadesi geliyor. İadeler, dolaplara konuyor, geliş sırasına göre bize (...)


Sorunlarımız katlanarak büyüyor ( Gıda)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
Taşınacak makinelerin sökülmesi devam ediyor. Patron o kadar acele ediyor ki iş kazası kaçınılmaz oluyor. Ay içerisinde makine sökümü yaparken kaynak yapan bir işçi düşerek kolunu çatlattı. Olay yerini inceleyen doktor emniyet kemeri takmadığı için işçiyi suçlayarak savunma istedi. Orada bulunanlar işçinin (...)


Patronların kâr hırsı: Gıda değil, zehir! (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaptığı denetim sonucunda; bal, et, süt ve bunlardan elde edilen gıda ürünleri ve takviye edici ürünlerde taklit ve sahtecilik yapan markaları açıkladı. Bakanlığın internet sitesindeki açıklamaya göre bal üreten 6, et işletmecisi 3, peynir, yoğurt ve tereyağı üreticisi 20, (...)


“Elini bedenimden çek!” (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
TRT’de yayınlanan ‘Ramazan Sevinci’ programında hamile kadınlar için “Böyle karınla sokakta gezilmez. 7 - 8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır” diyen sözde “tasavvuf düşünürü, avukat ve gazeteci” İnançer, eleştiriler üzerine sözlerinin çarpıtıldığını söyledi. (...)


İşçi sınıfında yeşermeye başlayan tepkiler (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
Son aylarda, özellikle TL’deki değer kaybından sonra sermaye çevrelerinin ve ona hizmet eden hükümetin saldırıları sonucu emekçilerin hem satın alma gücünde yüzde 15-20’ye varan düşüş yaşandı hem de kazanılmış haklara saldırılar büyüdü. İş güvencesi daha da azaltılıp taşeron çalışma sistemi daha da yaygın hale (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv  Site yaşamını izle Arşiv 2013   ?