Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv 2013 > Arşiv 2013

Arşiv 2013

Bu bölümün makaleleri


Türk-İş’te isimler değişti, siyaset değil! (Fabrikalardan... İşyerlerinden)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Türk-İş yönetimi değişti. Bu seferki başkan, 15 bin üyesi özelleştirme tehdidi altındaki Demiryol-İş’ten geldi. İlk açıklaması, “sahaya ineceğiz” oldu. Zonguldak’a gideceklerini söyledi. Başında bulunduğu sendikanın üyesi işçilerin sorunları hakkında tek söz etmedi. Bu, samimiyeti hakkında bir ilk fikir veriyor! 32 (...)


Ramazan bitti, sorun bitti (Gıda)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Zor bir ramazan geçirdik. Ramazan boyunca, beraber çalıştığımız arkadaşlar, oruç tutmadığımız için adeta bize düşman oldular. Birlikte çalışan iki kardeşten biri oruç tutuyor, diğeri tutmadı. Oruç tutmayan, sanki suçlu gibi. Kardeşine sahip çıkması için ağabeyine baskı yapıldı. İnsan mı öldürmüş, hırsızlık mı (...)


Taşınma kargaşası ve sendikada köşe kapma yarışı (Gıda)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Fabrikanın taşınma işlemleri devam ediyor. Bayram sonrasında karşıya taşınan işçiler, daha makineler götürülmediği için servisle gelip gitmeye devam ediyor. Mısır’daki fabrikada olaylar nedeniyle üretimin durması ve söylentilere göre Malezya’daki fabrikadan ara mal akışının kesilmesi sebebiyle 12 saatlik vardiya (...)


BEDAŞ içileri mücadelede (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 18 Eylül 2013
28 Mayıs’ta BEDAŞ, özelleştirilerek Cengiz-Kolin-Limak ortaklığına devredildi. Özelleştirme sonrası taşeron işçilerin açtığı dava sonucunda mahkeme, asıl işin taşerona yaptırılamayacağı yönünde karar alınca, işçilerin 1 Eylül’de ortaklık bünyesine geçirileceği sözü verilmişti. Fakat patronlar, 1.800 taşeron işçiden (...)


Patronlar yeni ekonomik program istiyor, ya emekçiler? (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Döviz, faiz ve enflasyonun, kısa bir süre içerisinde hızla yükselmesi, patronları harekete geçirdi. Bazı patronlar, kur artışından, bazıları kredi fiyatlarının artışından, bazıları ise enerji veya ham madde fiyatının artışından zarar gördüklerini söyleyip hükümetin güya uyguladığı ekonomik programın, yeni duruma (...)


Tekstil ve Darphane grevleri (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Tekstilde başarılı bir grev 1980’den beri önemli hak kayıpları yaşanan tekstil işkolunda 1972’den, yani 41 yıldan beri grev yaşanmamıştı. Başta Türk-İş’e bağlı TEKSİF sendikası bürokratları olmak üzere sendikacılar, toplu sözleşmeleri patronların istedikleri doğrultuda ve hiçbir şekilde işçilere danışmadan son gün (...)


Başbakan patronların çıkarı için dost olmuştu, şimdi aynı nedenle düşman! (Başyazı)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Suriye’de kitlelerin kimyasal gazla katledilmesi, emperyalist ülkelerde olduğu gibi Ankara’da da seslerin biraz yükselmesine fırsat verdi. Ancak emperyalist yöneticilerin derdi, çocuk, kadın, sivillerin vahşice öldürülmesi değil, kimyasal silah kullanımının sadece kendi tekellerinde olmasıdır. (...)


SM 182 pdf (Sınıf Mücadelesi Sayı : 182 - 3 Ağustos 2013)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
SM 182 pdf alabilirsin


Paris Komünü (Kitap... Kitap... Kitap...)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
Payel Yayınevi, Lissagaray’ın Paris Komünü’nü yayınlayıp Türkiye’deki okuyuculara sundu. Kitabın girişi için yazılan metin her ne kadar Stalinzm ile Leninizmi birbirine karıştırıp Leninizmi karalasa da Payel yayınları önemli bir referans kitabı Türk devrimcilerle buluşturmuş oldu. Öte yandan kitabın önemli bir (...)


Mısır

Müslüman Kardeşler ve ordu iktidarına karşı ne gibi bir çözüm? ( Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Çarşamba 7 Ağustos 2013
3 Temmuz günü Ordu Genel Kurmayı Mısır’da iktidarı ele alarak baştaki Müslüman Kardeşler temsilcisi olan Başkan Muhammed Mursi’yi iktidardan uzaklaştırdı. Ordu ayrıca Müslüman Kardeşler sempatizanlarının üzerine kasıtlı olarak ateş açarak 50’den fazla insanı öldürerek herhangi bir muhalefete izin vermeyeceğine (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv  Site yaşamını izle Arşiv 2013   ?