Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv 2013 > Arşiv 2013

Arşiv 2013

Bu bölümün makaleleri


Çocuk teşvik paketi hazır: “Daha fazla doğur!” (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 16 Ekim 2013
Açıklanan çocuk teşvik paketine göre; doğum izni 16 haftadan 24 haftaya çıkartılacak, kadınlar her çocuk için 2 yıl izin alabilecek, 5 çocuğu olan kadın emekli olabilecek, doğumdan sonra işe geri dönüş garantisi verilecek, işyerlerinde kreş açılacak. Bazı patron örgütlerinden pakete “kadın işçi çalıştırmayız” (...)


Taşeron işçilerin tepkileri büyüyor! Hükümet ise yine bir “müjde” hazırlığında (Emekçinin Gündemi)

Çarşamba 16 Ekim 2013
Son 5 ay içerisinde çoğu güneydoğu bölgesinde bulunan 10 farklı ilde taşeron işçiler, iş bırakma eylemleri ve grevler gerçekleştirdi, birçoğu hâlâ devam ediyor. İşçilerin talepleri aynı; güvenceli iş, iş güvenliğinin sağlanması, kıdem tazminatının korunması ve ücretlerde iyileştirme, yani insanca yaşamak. Artan (...)


Demokratikleşme değil, bir dönem daha iktidarda kalma hazırlıkları (Başyazı)

Çarşamba 16 Ekim 2013
Bir aydan fazladır, neredeyse her gün reklamı yapılan demokratikleşme paketi açıklandı. 12 yıldır ülkeyi yöneten AKP hükümetinin, kapalı kapılar ardında hazırladığı, açıklaması bile yasaklarla yapılan, soru sormaya izin verilmeyen birkaç vaat, yöneticilerin kitlelerin düzeyinden ne kadar gerilerde olduğunu gözler (...)


SM 183 pdf (Sınıf Mücadelesi Sayı : 183 - 6 Eylül 2013)

Çarşamba 18 Eylül 2013
SM 183 pdf alabilirsin


Mutlaka okunması gereken bir kitap:

“Devrimin Kıyısında Fransa, Haziran 36” (Kitap… Kitap… Kitap…)

Çarşamba 18 Eylül 2013
H2O yayın evinin Eylül başında dağıtıma sürdüğü bu kitabı her devrimci, her emekçi ve işçi sınıfından yana olan herkes mutlaka okumalı. Nedenini Fransızca Yayıncının önsözü çok iyi anlatıyor: “1936 Haziran olayları bulutsuz gökyüzünde kopan bir fırtına değildi. Aksine politik ve toplumsal gerilimin yükseldiği bir (...)


Almanya

Model ekonominin arkasına artan işçi sömürüsü var ( Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Geçen mayıs ayında Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD), kuruluşunun 150. Yılını kutladı. İlk işçi partilerinden biri olan SPD, zamanla burjuvazinin hizmetine girdi ve Alman burjuvazisinin, Alman emekçilere karşı uyguladığı siyasetin uygulayıcısı oldu. Kutlama sırasında konuşma yapan Fransa başkanı Hollande, (...)


Mısır

Mısır’dan çıkarılan dersler (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Mısır’da 2 yıl önce kitlelerin ayaklanması sonucu ordu, 30 yıldan beri iktidarda olan Mübarek’i terk etti. Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkeler, o güne kadar askeri ve mali açıdan destekledikleri askeri diktatörlüğün düşmesine çok sevindiklerini duyurdu. Halbuki bu diktatörlük onların düzenini koruyordu. (...)


Mısır

Müslüman Kardeşlere karşı yapılan kanlı saldırılardan sonra sıra kimde? (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Temmuz ayı başında Muhammed Mursi’nın darbe ile iktidardan indirilmesini protesto etmek için Kahire’deki bazı meydanları işgal eden Müslüman Kardeşlere karşı uyarıda bulunan ordu yöneticileri, meydanları boşaltmak için “güç” kullanacaklarını söyledi. Askerler, söylediklerini yaptılar: 14 ile 16 Ağustos günleri (...)


Suriye

Sınırlı da olsa askeri müdahaleye hayır! (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Büyük güçlerin yeryüzünde, ben ne dersem o olur, keyfiyle jandarmalık yapıp Suriye’ye, daha doğrusu eli kanlı Esad rejimine karşı son tutumları “beni engellemeyin, yoksa büyük felaketlere yol açacağım” diye özetlenebilir. Eğer durum bu kadar vahim olmasa! ABD hükümeti, Suriyeli diktatör kimyasal silah (...)


Düzen hazırlanıyor, biz de hazırlanalım! (Siyasetin Gündemi)

Çarşamba 18 Eylül 2013
Üniversitelerin açılmasıyla birlikte Gezi eylemlerine benzer eylemlerin yapılacağı gerekçesiyle hazırlık yapıldığı açıklandı. Polis ve jandarma, sözde alınan bilgilere göre bazı şehir merkezlerine toplandı, üniversite yönetimleri uyarıldı. Siyasi düzenin nezdinde kitlelerin taleplerini ifade etmeleri, bastırılması (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv  Site yaşamını izle Arşiv 2013   ?